AKTUALNOŚCI
Maja Bekan
23 zgromadzenia
Wydarzenia towarzyszące


marzec – maj 2017

Maja Bekan
23 zgromadzenia
03/03 – 03/05/2017

Wydarzenia towarzyszące

Otwarta Lekcja performansu

Lekcja performansu to cykl otwartych dla publiczności spotkań z artystami, badaczami i kuratorami, którzy przybliżą ze swojej perspektywy zagadnienia przełamywanie się praktyki artystycznej, w szczególności performansu, w potocznym doświadczeniu przestrzeni miejskiej i instytucji sztuki. Towarzyszy on warsztatom z udziałem grupy twórców, którzy pracują nad propozycją nowej rzeźby na Skwer Oleandrów.

Lekcja performansu
to działanie, które sprawia, że wystawa rozwija i zmienia się w czasie. To sytuacja skonstruowana pod kątem przyjrzenia się procesowi uczenia się o, poprzez, czy w ramach sztuki, wydobywająca kolektywne aspekty uczenia się jako praktyki poszerzania zbiorowej wyobraźni.

04/03/2017 sobota
14:00
Spacer z miejską historią w tle, prowadzony przez Grupę Projektową Centrala, zakończony oprowadzaniem po wystawie.
Miejsce spotkania: postument na Skwerze Oleandrów.

Grupa Projektowa Centrala
Platforma – studio architektoniczne powstałe w 2001 roku, zrzeszające architektów, artystów i projektantów i założone przez Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzatę Kuciewicz, Jana Strumiłły i Jakuba Szczęsnego. Obecnie trzon Centrali stanowią Małgorzata Kuciewicz, Jakub Szczęsny oraz Simone De Iacobis.  Projekty realizowane przez grupę są często interdyscyplinarne, wykraczające poza architekturę i urbanistykę. Wiele z nich służy krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni.

16:00
Rozmowa o performansie, partycypacji, instytucjach sztuki w kontekście przestrzeni publicznej z udziałem Binny Choi, Zofii Cielątkowskiej, Gunndís Ýr Finnbogadóttir, Kai Pawełek i Stowarzyszenia Oleandrów.

Binna Choi
Kuratorka, od 2008 roku jest dyrektorem Casco, Office for Art, Design and Theory w Utrechcie. Choi prowadzi w instytucji inderdyscyplinarny program skupiony na współpracach, kolektywach i kreowaniu demokratycznej przestrzeni publicznej w obliczu problemów społecznych i politycznych.  Choi była inicjatorką projektu Grand Domestic Revolution Handbook, wielostronnej współpracy zrzeszającej artystów, krytyków i teoretyków, która ma na celu zgłębienie i ponowne zdefiniowanie wielu aspektów życia domowego
Interesują ją  także relacje międzykulturowe i alternatywne modele krytyki społecznej. Choi jest także wykładowcą w Dutch Art Institute w Arnhem, w Holandii.

Zofia Cielątkowska
Filozof, krytyk sztuki, kuratorka.  Absolwentka filozofii na UJ oraz studiów kuratorskich i redakcji tekstu na UW. Zajmuje się performansem, któremu poświęciła pracę doktorancką zatytułowaną Ucieleśnienie podmiotu. Teoria filozoficzna a performance na tle współczesnej krytyki kultury.
Zofia Cielątkowska jest autorką wielu artykułów m.in. w „Dwutygodnik.com” , „SZUM”, „Obieg”, „2+3D” oraz „Contemporary Lynx”.
Interesuje ją przestrzeń pomiędzy teatrem a performansem i krytyką artystyczno-społeczną. Jest adiunktem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie, redaktorką “Obiegu”.

Gunndis Yr Finnbogadottir
Artystka konceptualna zajmująca się różnymi aspektami przestrzeni społecznej i kobiecą tożsamością. Interesuje ją też problematyka wyjątkowości, praw autorskich i kolaboracje, a jej prace charakteryzuje minimalizm i brak sentymentalizmu, mimo osobistego podejścia do tematów. 
Jej instalacje i perfomanse często odnoszą się do przestrzeni w której się odbywają.
Jest autorką wystaw Embracing Impermanence w Living Art Museum w Reykjavíku,  24 Spaces – A Cacophony w Malmö Konsthall, Nordic Art Today: conceptual debts, broken dreams and new horizons w Saint Petersburgu , i współautorką ( wraz z Mają Bekan) P for Performance w Van Abbemuseum, Eindhoven.

Kaja Pawełek
Historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów i publikacji. Od 2005 roku pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Kuratorka projektów publicznych i wystaw, m.in: Dotleniacza Joanny Rajkowskiej, Divercity. Learning from Istanbul, Banksia oraz Działań na terenie zaludnionym Jakuba Szczęsnego, wystaw indywidualnych Marthy Rosler oraz Broomberga & Chanarina. Aktualnie pracuje nad doktoratem na Kingston University w Londynie poświęconym przemianom przestrzeni publicznej w Warszawie po 1989 roku z perspektywy sztuki.

07/03/2017 wtorek
19:00
Wystąpienie artystki Ewy Zarzyckiej

Ewa Zarzycka
Artystka zajmująca się performansem. W swoich pracach stara się na nowo definiować i zmieniać ten gatunek. Przez lata wypracowała własną formę wystąpień opartą na modelu pozornie nieprzemyślanych i niemrawych, wykładów. Zarzycka kieruje swoje wypowiedzi do widzów, poruszając tematy takie jak pozycja artysty w społeczeństwie, potoczność w sztuce i problematyka wystąpień publicznych.

Posiada w swoim dorobku udział w wielu festiwalach, m.in. Europejskim Festiwalu Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Międzynarodowym Festiwalu Performance w Sopocie, a także w wystawach w BWA w Sandomierzu czy Galerii Labirynt w Lublinie. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

21/03/2017 wtorek
18:00
Rozmowa o instytucji jako performansie z udziałem Annie Fletcher

Annie Fletcher
Główna kuratorka w Vanabbemuseum w Eindhoven.  W 2005 roku wraz z Frederique Bergholtz i Tanją Elstgeest stworzyła platformę “If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part of Your Revolution”. Platforma łączy sztuki wizualne z praktykami artystycznymi związanymi z performansem: teatrem, muzyką i tańcem, i rozwija dyskurs z nimi związany.

19:30
Performans Golden Party z udziałem Divny Bekan (ex Tadic), Dubravki Kurbaliji (ex Tadic) and Darki Simovic (ex Tadic)

6/04/2017 czwartek
10:00 - 21:00
Czytanie Analizy rytmów Henri Lefebvre'a z artystką Marią Pask

Maria Pask
Artystka pracująca w Amsterdamie, tworząca instalacje, rzeźby i performanse.  Projekty Marii są inspirowane nurtami sztuki lat 60-tych i 70-tych, często realizowane w formie warszatów, kolaboracji i terapii. Owocem tych współpracy są barwne, czasem amatorskie instalacje. Istotną rolę w sztuce Pask odgrywa teatr, i jego powiązania ze sztuką.

20/04/2017 czwartek
19:00
Rozmowa o pomnikach z artystką Joanną Rajkowską

Joanna Rajkowska
Artystka, autorka instalacji, obiektów, rzeźb i fotografii. Interesuje się relacją między cieleśnością a samopoznaniem a także sformułowała teorię ciała jako rzeźby. Często wykorzystuje w sztuce swoje ciało i wizerunek a także realizuje prace umieszczone w  przestrzeni publicznej. Rajkowska dostowuje medium do tematyki swoich prac.
Jest autorką  m.in. Dotleniacza i Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, dwóch projektów znajdujących się w Warszawie.

27/04/2017 czwartek
19:00
Wykład historyczki teatru i krytyczki sztuki, Joanny Krakowskiej

Joanna Krakowska
Zajmuje się historią teatru, teatrem współczesnym i przemianami polityczno-społecznymi, które znajdują swoje odbicie w sztuce współczesnej. Wice-naczelna miesięcznika „Dialog”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, regularnie publikuje w “Dwutygodniku”.


27/04 - 03/05/2017
Prezentacja projektu zrealizowanego podczas Lekcji performansu.
Twórcy: Dana Chmielewska, Aleksandra Klimczak, Aneta Spirydowicz, Gabriela Novak, Dominika Olchowik, Justyna Pianka, Ryosuke Imamura, Agnieszka Mastalerz.
Koordynacja: dr Zofia Cielątkowska


________________________Program edukacyjny towarzyszący wystawie
Sztuka z perspektywy …
 – cykl oprowadzań
czwartki o godz. 18:00, wstęp wolny

9/03/2017 z perspektywy Stowarzyszenia Oleandrów
16/03/2017 z perspektywy Magdaleny Siemienowicz – architektki wystawy

23/03/2017 z perspektywy Anny Ptak – kuratorki wystawy

30/03/2017 z perspektywy Beaty Bartosewicz – edukatorki Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

20/04/2017 z perspektywy Anny Ptak – kuratorki wystawy


Oprowadzania w języku angielskim
Wybrane soboty o godz. 15.00, wstęp wolny

18/03, 25/03, 8/04, 15/04/2017
Przewodniczka: Sara Szostak

Smykowizje
– warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat
04/03, 11/03, 18/03, 25/03/2017, godz. 10.00 i 11.00
– oprowadzania rodzinne po wystawie
15/03 oraz 29/03/2017, godz. 11.00

Jak smakuje sztuka?
– warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
11/03 i 25/03/2017, godz. 12.00

Sztuka nie zna wieku
– cykl spotkań dla dorosłych w wieku 50+
08/03 oraz 26/04/2017, godz. 12.00, wstęp wolny

Warsztaty dla grup zorganizowanych
Premierowe warsztaty dla szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich inspirowane wystawą.Honorowy patronat 

Ambasada Królestwa Niderlandów

Dofinansowano ze środków
Mondriaan Fonds,  Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca
Skwer Oleandrów 
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Partnerzy medialni
Dwójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warsaw, Co Jest Grane 24


   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline