AKTUALNOŚCI
Cezary Poniatowski Kompost

Bank Pekao Project Room
23 marca - 23 kwietnia 2017

Bank Pekao Project Room
23/03–23/04/2017

Cezary Poniatowski
Kompost

Otwarcie wystawy
23 marca, 19:00

 
Tytuł prezentowanej w ramach Bank Pekao Project Roomu wystawy Cezarego Poniatowskiego nawiązuje do jednego z obrazów, w którym artysta charakterystyczne dla swojej twórczości postaci i motywy uchwycił w radosnym, perystaltycznym tańcu. Instalacja powstała na motywach obrazu stanowi jego przestrzenną interpretację, jest zaproszeniem do wnętrza artysty – przestrzeni, w której resztki rzeczywistości, sztuki i doświadczeń poddawane są procesom rozkładu, butwienia, przemiany w tworzywo kolejnych działań.

Kompostowanie to jeden z procesów rozkładu materii organicznej, odmienny od przebiegającego w sposób beztlenowy gnicia. Polega ono na kontrolowanym mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Jego wynikiem jest żyzny humus, materiał umożliwiający wzrost nowych organizmów.

Teoria kompostowania, przeniesiona przez twórców wystawy na grunt sztuki, rozważana jest na dwóch poziomach. Kompost funkcjonuje tutaj jako metafora powszechnie aplikowanej metody twórczej – artyści i artystki kanibalizują własne i cudze doświadczenia, tworzą zamknięty obieg, podstawę metabolizmu świata sztuki. Z drugiej strony zainteresowanie rozkładem materii organicznej staje się komentarzem do aktualnych wydarzeń politycznych. Something is rotten in the state of Denmark – działanie Poniatowskiego wyrasta z poczucia niepokoju związanego z porzucaniem dotychczasowych znaczeń słów, odchodzeniem od obowiązujących konsensusów, zwrotem w kierunku zmitologizowanej wersji przeszłości.

Artysta unika jednak nihilistycznego przekonania o nieuchronnym końcu i nadchodzącej zagładzie cywilizacji. Unika mentorskiego tonu czy naiwnych prób wskazania drogi wyjścia ze skomplikowanej sytuacji. Swoim działaniem przypomina, że tlenowe środowisko i odpowiednia temperatura wystarczą, żeby przemienić gnijące próchno w pożyteczny nawóz.

Cezary Poniatowski
urodził się w 1987 w Olsztynie. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 2012 roku. Laureat Grand Prix XI Konkursu Gepperta we Wrocławiu w 2013. Zajmuje się malarstwem, tworzy także rysunki, kolaże, obiekty i instalacje. Brał udział w wystawach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, BWA Tarnów, BWA Olsztyn, Galerii Labirynt w Lublinie. Współpracuje z galerią Piktogram. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Bank Pekao Project Room
Projekt wspiera młodych artystów, nominowanych przez kuratorów sztuki, dyrektorów i kierowników instytucji artystycznych, wykładowców akademii sztuk pięknych z całej Polski. Od 2012 roku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zrealizowało wraz z Bankiem Pekao SA ponad 50 wystaw. W 2017 swoje wystawy indywidualne będą mieć: Małgorzata Michałowska, Mateusz Kula, Cezary Poniatowski, Anna Orłowska, Bracia, Stachu Szumski, Marta Hryniuk, Natalia Janus-Malewska, Kamil Kukla, Zuzanna Czebatul. Po zakończeniu wszystkich prezentacji międzynarodowe jury wybierze dwie najlepsze wystawy. Projekty ocenią Mirosław Bałka, Krist Gruijthuijsen, Jarosław Lubiak, Anda Rottenberg oraz Małgorzata Smagorowicz. Laureat Nagrody Głównej otrzyma 20 000 zł, laureat II Nagrody 10 000 zł. Widzów zachęcamy do udziału w konkursie #bankpekaoprojectroom na Instagramie.


Kurator
Szymon Żydek

Instalacja dźwiękowa
Lubomir Grzelak

Wykonanie rzeźby
Cezary Poniatowski, Bartosz Sandecki, Alfred Laskowski

Koordynator Bank Pekao Project Room 2017
Kamil Kuskowski

Koordynator wystawy
Michał Grzegorzek

Partner projektu
Bank Pekao S.A.

 

Partnerzy medialni
Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane 24, NOTES.NA.6.TYGODNI

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline